Haberler

Pusula: “Bravo Nimet Hoca”

‘Yılın kitabı’ ödülünden sonra ‘Firdevsi Devlet Nişanı’ da aldı
İran edebiyatının önde gelen şairi Firdevsi’nin yazdığı ‘Şahnâme’yi, 9 yılda tercüme ederek Türkçeleştiren ve ‘yılın kitabı’ ödülünü alan Erzurumlu Prof. Dr. Nimet Yıldırım, İran’ın önemli ödüllerinden biri olan ‘Firdevsi Devlet Nişanı’nın da sahibi oldu.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nimet Yıldırım, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Türklerin bin yıl hüküm sürdüğü bir coğrafyada İran edebiyatının önde gelen şairi Firdevsi’nin yazdığı ‘Şâhname’yi tercüme etti. 60 yıl önce Prof. Dr. Necati Lugal’ın başladığı ancak tamamlayamadığı iki ciltlik çalışmayı 9 yılda bitiren Prof. Dr. Yıldırım, 2 bin 420 sayfadan oluşan iki ciltlik kitapta tam 53 bin dizeyi tercüme etti.

İran el üstünde tutuyor

Dünya’da Fransızca ve Rusça dışında tam metni olmayan kitap, geçen yıl İran’da ‘Yılın Kitabı’ ödülünü alırken, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Bakanlığı, Prof. Dr. Nimet Yıldırım’ı ‘Firdevsi Devlet Nişanı’na layık gördü. Meşhed kentinde düzenlenen ‘Firdevsi’yi Anma ve Farsça’yı Koruma’ konulu sempozyuma davet edilen Prof. Dr. Yıldırım’a ‘Firdevsi Devlet Nişanı’nı İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı verdi. Söz konusu nişan üçü İran dışından, dördü ise İranlı yedi bilim adamına verildi.

Haberin Orijinal Linki